Autor: Kuba Rudkiewicz
Hipnoterapeuta ,Strateg interwencji kryzysowej, Terapeuta, Mentor, Coach, Prawnik
Wypalenie zawodowe – bywa groźne, sprawdź czy może dotyczyć Ciebie.
Podobnie jak nie leczone przeziębienie może przerodzić się, w poważną chorobę, tak samo zignorowane wypalenie zawodowe może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zmęczenie, znużenie, brak uwagi, motywacji, obojętność, przygnębienie, poczucie rozczarowania, rozdrażnienie, czy dystansowanie się to wszystko objawy kojarzone z wypaleniem zawodowym, ale są też poważniejsze takie jak problemy ze snem, zdrowiem czy depresja. Długotrwały stres związany z symptomami wypalenia zawodowego, w wielu przypadkach przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego w klasyfikacji WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznawane jest za syndrom będący odpowiedzią na przewlekły stres zawodowy.
Wypalenie zawodowe po raz pierwszy opisane zostało przez Christinę Maslach i według niej złożone, z 3 podstawowych składników:
- Emocjonalnego wyczerpania – uczucia pustki i odpływu sił wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi, jakie stawiała przed pracownikiem praca;
- Depersonalizacji – poczucia bezduszności, bezosobowości, cyniczne patrzenie na ludzi, którymi dana osoba się opiekuje;
- Obniżenia oceny własnych dokonań – poczucia braku sukcesów i osobistych kompetencji
Po pierwsze diagnoza. Jeśli podejrzewasz u Siebie wypalenie zawodowe warto to zweryfikować jednym z narzędzi do jego pomiaru. Takimi narzędziami są:
- MBI – Maslach Burnout Inventory – kwestionariusz Christiny Maslach
- LBQ – Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego – kwestionariusz autorstwa Massimo Santinello
- OLBI – Oldenburski Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego
- BAT-PL – Metoda oceny wypalenia zawodowego
Co w przypadku gdy jednoznacznie potwierdzisz u siebie syndrom wypalenia zawodowego? Na szczęście jest na to odpowiedź i sposoby żeby o siebie zadbać. Z pomocą może przyjść psycholog, coach, czy zorientowany, w temacie hipnoterapeuta i terapia wypalenia zawodowego.