Trzy powody, dla których warto zadbać o swoje zdrowie
Bez glutenu, bez nabiału, keto, wege, dieta sokowa, oczyszczanie czy post? 1200, 1600 a może 1800 kalorii? Trening cardio, siłowy, z obciążeniem, bez obciążenia, w domu czy na siłowni? W poszukiwaniu drogi wiodącej nas do wymarzonego stanu zdrowia, musimy znaleźć odpowiedź na mnóstwo pytań. Media społecznościowe nie pomagają – profile idealnych ludzi z idealnym ciałem i życiem prześcigają się w poradach i sposobach na osiągnięcie perfekcyjnej sylwetki. W rzeczywistości, w której każdy twórca internetowy jest ekspertem, a przeglądarka internetowa niejednokrotnie zastępuje wizytę lekarską, nietrudno jest o uczucie pogubienia. Dlaczego warto zadbać o swoje zdrowie? Poniżej przedstawimy Ci trzy, nie tak oczywiste jak by się wydawało, powody.
1. Odzyskasz kontrolę
Istotą zdrowia jest harmonia – i to właśnie do tego stanu powinniśmy dążyć, by czuć się szczęśliwi nie tylko przez chwilę. Wszystkie porady rozpoczynające się od sformułowań: „Jak w 10 dni…”, „Jak w miesiąc…”, „Jak błyskawicznie…”, powinniśmy porzucić – bo nie o tempo tutaj chodzi! Zdrowie jest procesem, tak samo jak jego naprawa, powrót do niego po rekonwalescencji, tak samo również jak wprowadzanie dobrych nawyków. Warto być zdrowym – bo wtedy odzyskujemy kontrolę nad swoim życiem, poznajemy swoje ciało; wiemy, że możemy na nim polegać.
2. Przestaniesz się bać
Dlaczego ludzie miesiącami, a nawet latami unikają badań i wizyt lekarskich – nawet wtedy, gdy czują, że coś jest nie tak? Brak pieniędzy, czasu? Być może, ale często rządzi nimi po prostu strach. Panika przed złą diagnozą może być tak wielka, że łatwiej jest wielu osobom przyzwyczaić się do życia „na pół gwizdka”, niż stanąć oko w oko z realnym stanem rzeczy i wizją złych informacji od lekarza. Warto zadbać o swoje zdrowie, żeby pozbyć się uczucia lęku. Choroba, złe wyniki nie znikną tylko dlatego, że udajemy, iż ich nie ma. Stan zdrowia nie poprawi się, jeśli nie będziemy podejmować działań ku jego poprawie. Strach to jedna z emocji – nie musisz się jej wstydzić ani udawać, że jej nie ma. Pomyśl, jak wspaniale będzie zdjąć sobie z głowy lęk o własne zdrowie. Zacznij od początku, metodą małych kroków. Umów się do lekarza pierwszego kontaktu, zrób podstawową morfologię. Weź kartkę papieru i wypisz na niej swoje zdrowotne obawy, a następnie krok po kroku realizuj działania w stronę poprawy swojego samopoczucia. Warto!
3. Zyskasz nowego przyjaciela i będziesz żył piękniej
Badania, wizyty lekarskie, konsultacje – to wszystko brzmi odrobinę poważnie, prawda? Często zapominamy o tym, że dbanie o zdrowie ma tak naprawdę wymiar troski o kogoś nam najbliższego, czyli nasz organizm. Przyznaj – czy chciałbyś, by Twojemu przyjacielowi stała się krzywda? Czy nakarmiłbyś go czymś dla niego niedobrym? Czy byłbyś opieszały, gdybyś wiedział, że może to nieść złe skutki dla samopoczucia Twojego przyjaciela? Z pewnością nie. Dlaczego więc bywamy tak niewyrozumiali i okrutni dla samych siebie? Pomijamy też jeszcze jedną ważną kwestię: dbanie o zdrowie to w gruncie rzeczy proces niezwykle przyjemny! Aktywność sportowa – taka jaką lubisz, zdrowe jedzenie – takie, jakie Ci smakuje, wygospodarowanie czasu na relaks – w taki sposób, jaki najbardziej Cię odpręża; nie brzmi tak strasznie, prawda?