Jakie emocje towarzyszą podczas ciąży?
Okres ciąży to czas, o którym marzy bardzo wiele kobiet, noszących w sobie pragnienie macierzyństwa. Dziewięć niezwykłych miesięcy przez wieki zyskało rangę tajemniczości i wyjątkowości. Zejdźmy jednak na moment z wysokiego tonu i spójrzmy na ten temat nieco bardziej praktycznie… Dziewięć miesięcy – czy przez ten czas przyszła mama nieustannie czuje się wspaniale, wyjątkowo i kobieco? Naiwnością byłoby sądzić, że tak właśnie jest.
Pamiętajmy, że ciąża to przede wszystkim okres niesłychanie wymagający. Procesy biologiczno-chemiczne, które zachodzą w ciele kobiety, można porównać do hormonalnego cyklonu. Ciało przyszłej mamy przestaje należeć wyłącznie do niej – od momentu, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży; rodzi się w niej poczucie odpowiedzialności za istotę, którą nosi pod swoim sercem. Odpowiedzialności, warto doprecyzować, na wielu wymiarach: począwszy od diety, przez codzienne funkcjonowanie, rezygnację z rzeczy mogących potencjalnie zaszkodzić dziecku, troski o zdrowie niemowlęcia, lęku o zdrowie własne. Jeśli dodamy do tego również zmieniające się ciało (co wcale nie musi być łatwe dla kobiecej psychiki), różnego rodzaju ograniczenia, zmienność nastrojów, często gorsze samopoczucie oraz tysiące myśli i lęków (między innymi o przebieg porodu), które pojawiają się w głowie przyszłej mamy, dochodzimy do podstawowego wniosku: wsparcie bliskich (partnera, przyjaciółki, mamy) jest tutaj niesłychanie istotne.
W jaki sposób wspierać kobietę w ciąży?
- Po prostu przy niej bądź. Zwykła rozmowa może być bardzo istotnym wsparciem. Stworzenie przestrzeni, w której przyszła mama da ujście swoim niepokojom, zmianom nastroju; w której będzie mogła się wypłakać, zdenerwować, szczerze śmiać; stanie się dla niej olbrzymią pomocą. Zadawaj pytania, ale przede wszystkim słuchaj. Uwierz – to wiele znaczy!
- Pamiętaj, że przyszła mama wciąż pozostaje sobą. Wycieczka do dobrze znanego miejsca, wypad na film ulubionego reżysera, prezent w postaci kwiatów czy ukochanych perfum, zaproszenie na elegancką kolację – takie miłe gesty pozwolą poczuć się jej kochaną, piękną kobietą.
- Staraj się oswoić jej lęki. Uzbrój się w cierpliwość i opanowanie; tłumacz (nawet wielokrotnie), że przy niej jesteś, pomożesz i będziesz ją wspierać na każdym etapie.
- Bądź czujny. Kobieta w ciąży niejednokrotnie może Cię zaskoczyć. Ulubione lody o godzinie 23:45 potrzebne w trybie nagłym. Fiolka Twoich ulubionych perfum, które kiedyś uwielbiała, a teraz wyrzuca z impetem do kosza – tego możesz się spodziewać w ciągu najbliższych, 9 miesięcy. Oczywiście jest w tych zdaniach trochę żartu i przesady, aczkolwiek nietolerancja na znane wcześniej smaki i zapachy, a także nietypowe zachcianki często towarzyszą przyszłym mamom. Mają one swoje medyczne uzasadnienie: w pierwszym trymestrze następują nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej – stąd wyjątkowe potrzeby i zmienność nastrojów. Często też „zachcianki” to tak naprawdę sygnały wysyłane przez organizm informujące o niedoborze witamin i minerałów, które – na przykład stereotypowe kiszone ogórki – miałyby uzupełnić.
Najważniejsze, aby zrozumieć, że okres ciąży to gra zespołowa. O ile to na kobiecie ciąży największa odpowiedzialność, na przebieg dziewięciu miesięcy ma ogromny wpływ wsparcie jej najbliższych. I to oni mogą przyczynić się do tego, że będzie to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu przyszłej mamy.